Událost Dotyku – Na EET se sveze IBM. Bez soutěže | 08/2016 | Dotyk
ROLUJ
Text
TáŇa králová
Na EET 
se sveze IBM. 
Bez soutěže
doporuč
1
1

diskuze

ENTER
událost DOTYKU
M
ělo to být vlastními silami, nyní ovšem Babišova finanční správa obrací. Systém elektronické evidence tržeb (EET) postaví s pomocí soukromého sektoru, zejména firmy IBM. Chce tak učinit bez férové soutěže. Méně transparentní postup při zadání obří zakázky na Babišův klíčový projekt by se hledal jen stěží.
Ministerstvo financí od počátku tvrdilo, že se pro EET vybuduje nový systém takzvaně na zelené louce a vlastními silami. To už neplatí. „S ohledem na hospodárnost se využije stávající technická infrastruktura,“ sdělil šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček poté, co sněmovnou prošel zákon o EET. Systém e-tržeb chce naroubovat na takzvaný automatický daňový informační systém (ADIS).
Již od roku 1992 tento systém spravuje společnost IBM. Od té doby nebyla zakázka řádně přesoutěžena. A teď ji Andrej Babiš, který káže o transparentnosti, ještě rozšíří o zajištění systému pro EET. Na financích tomu říkají upgrade ADISu.


Ministerstvo financí od počátku tvrdilo, že se pro EET vybuduje nový systém takzvaně na zelené louce a vlastními silami. To už neplatí.


„Vzhledem k výhradním autorským právům dodavatele ADISu bude upgrade zadán formou jednacího řízení bez uveřejnění,“ potvrzuje angažmá IBM v zakázce na EET mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová. Doplňuje, že tato operace by měla stát maximálně 50 milionů korun. Finanční správa slibuje, že díky využití existujícího daňového systému se tak na systému e-tržeb ušetří během pěti let nejméně čtvrt miliardy korun oproti původně předpokládané sumě 1,2 miliardy.
Jak bude ošetřeno zadání kompletní zakázky včetně subdodávek, už ale Generální finanční ředitelství nesdělilo.
Státní podnik jako zástěrka
Přidělení klíčové zakázky mimo režim zákona obhajovalo ministerstvo financí prapůvodně mimořádnými nároky na bezpečnost dat v systému EET. A také snahou maximálně využít vlastní kapacity resortu v přípravě softwarového řešení.
Vláda pak loni v červnu Babišovi posvětila cestu bez tendru s tím, že poskytovatelem služeb bude Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS), která se počátkem minulého roku oddělila ze Státní tiskárny cenin. Finanční správa dnes tvrdí, že bude dále spolupracovat s tímto státním podnikem. Je pro ni důležitý hlavně tím, že má takzvanou 
in-house výjimku k zadání zakázky bez tendru.
„Od samého začátku bylo jasné, že SPCSS nemá odbornost a zdatnost na vývoj systému e-tržeb. Ve skutečnosti ho zajistí soukromý sektor. Jenom se takto zneprůhlední přesun peněz,“ říká Tomáš Pfeffer ze sdružení INDOC, které tepe do prohřešků při zadávání veřejných zakázek. Schovávat systém evidence tržeb pod ADIS kritizuje jako jednu z nejméně transparentních cest, jakou se stát mohl vydat.
Tajnosti kolem systému
Jaká je tedy skutečná role státního podniku SPCSS při vývoji systému elektronické evidence tržeb? „Všechny informace jsou v gesci Generálního finančního ředitelství. Nemohu k tomuto projektu podat žádné informace,“ odpověděla týdeníku Dotyk marketingová ředitelka státního podniku Jana Venclíková.


Nejde o obcházení zákona, když na nevysoutěžený daňový systém ADIS se dál bez tendru nabalí systém e-tržeb?


Konkrétnější však není ani Generální finanční ředitelství. „V současné chvíli jsou dotazy vzhledem k probíhajícímu legislativnímu procesu předčasné. Faktické práce na realizaci technického řešení jsou pozastaveny,“ sdělila pouze jeho mluvčí Linda Paterová. Od listopadu tohoto roku přitom mají e-tržby spustit hoteliéři a restauratéři.
Pokud chce upgrade systému ADIS zadat ať už finanční správa, či podnik SPCSS formou jednacího řízení bez uveřejnění, pak by o tom měla vědět příslušná pracovní skupina zřízená při Radě vlády pro informační společnost pod ministerstvem vnitra. Tato skupina posuzuje nadlimitní ICT zakázky, které chce veřejný zadavatel přidělit v rámci jednacího řízení bez uveřejnění, aby nedocházelo k nadužívání tohoto institutu.
Vládní výjimka pro EET
Zakázku na ICT služby pro elektronickou evidenci tržeb ovšem tento speciální tým složený ze zástupců různých ministerstev neprojednal. Ani neprojednává. „Na tuto zakázku je aplikována výjimka na základě rozhodnutí vlády z 3. června 2015,“ uvedla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. 
Nejde o obcházení zákona, když na nevysoutěžený daňový systém ADIS se dál bez tendru nabalí systém e-tržeb? Antimonopolní úřad na otázku Dotyku konkrétněji neodpověděl.
„Můžeme se vyjádřit pouze v rámci správního řízení, a to neprobíhá,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda. „Pokud úřad obdrží podání v této věci, bude se jím zabývat,“ dodal. Musely by si tedy stěžovat jiné IT firmy, které se cítí poškozeny, když se o zakázku ani nemohly ucházet.
Už dříve antimonopolní úřad shodil zakázku na kontrolu sociálních dávek za 1,6 miliardy korun, kterou chtělo firmě IBM zadat bez soutěže ministerstvo práce a sociálních věcí. Měla být vypsána normální soutěž, konstatoval úřad na podzim roku 2012.
Česká pobočka amerického koncernu IBM je dlouhodobým partnerem ministerstva financí. Jen od roku 2012 od něj získala zakázky za více než 6 miliard korun. 
4
Toggle